Wieści z biblioteki
„BĄDŹ WOLNYM CZŁOWIEKIEM BEZ NAŁOGÓW”
W ramach programu walki z uzależnieniami od alkoholu i narkotyków w 2023 roku pod hasłem: „Bądź wolnym człowiekiem bez nałogów” w Bibliotece Publicznej M. i G. w Trzcielu i w Filii Brójce odbyło się 8 warsztatów i 2 spektakle pt.: „Laboratorium życia”. Młodzież dowiedziała się, gdzie ma szukać pomocy w przypadku wszelkiego typu uzależnień oraz, jak rozpoznawać zagrożenia czyhające na nich. Spotkania ukazały, jaki wpływ na całą rodzinę ma osoba uzależniona. Uczniowie poznali negatywne zachowania osób, które mają problem z narkotykami, alkoholem lub dopalaczami.
„W GODZINIE PRÓBY” KATE HEWITT - SPOTKANIE DKK DLA DOROSŁYCH W BIBLIOTECE W TRZCIELU
Kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych poświęcone było książce Kate Hewitt „W godzinie próby”. Tym razem jest to powieść historyczna, której akcja dzieje się podczas II wojny światowej w Anglii. Mamy okazję poznać warunki życia mieszkańców tego kraju w czasie najgorszych bombardowań w 1944 roku. Głównym bohaterem jest tajemniczy amerykański żołnierz Matthew, który musiał uciekać z Polski do Stanów Zjednoczonych, ponieważ był Żydem. Czeka w Anglii na rozpoczęcie walk we Francji. Autorka przedstawia życie codzienne młodych ludzi, którzy musieli szybko dojrzeć w tych tragicznych okolicznościach, jakie przyniosło im życie. Z drugiej strony bardzo pragną normalnego życia, czyli bawić się, kochać i zapomnieć o tym, że jest wojna. Historia ta pokazuje, że nie było rodziny w Europie, której ta wojna nie wyrządziłaby krzywdy. W tej powieści mamy wiele tajemnic, które w trakcie czytania odkrywamy. Polecamy tę pozycję na zimowe wieczory.
Zapraszamy na spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych, które odbędzie się 25.01.24 r. o godz. 16.00.
Tematem dyskusji będzie książka Delia Owens „Gdzie śpiewają raki?”.
11 LISTOPADA ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI POLSKI - "ŚPIEWANA HISTORIA POLSKI" - KONCERT KUBY MICHALSKIEGO
Z okazji 105 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, w naszej bibliotece odbył się koncert poetycko - muzyczny Kuby Michalskiego, przedstawiający historię Polski od czasów rozbiorów, aż do odzyskania niepodległości w 1918 roku. Mieliśmy okazję wysłuchać pieśni naszych wieszczów z krótką refleksją historyczną. Publiczność przyłączyła się do wspólnego śpiewania z naszym gościem.
Koncert został sfinansowany ze środków finansowych Biblioteki Powiatowej w Międzyrzeczu.
„LABORATORIUM ŻYCIA” – SPEKTAKL TEATRU EDUKACJI I PROFILAKTYKI „MASKA” W RAMACH PROGRAMU „BĄDŹ WOLNYM CZŁOWIEKIEM BEZ NAŁOGÓW”
Nasza biblioteka w listopadowy poranek gościła u siebie, Teatr Edukacji i Profilaktyki „MASKA” ze sztuką pt.: ”Laboratorium życia”. Na spektakl przybyła młodzież ze Szkoły Podstawowej w Trzcielu i Filii Brójce. Celem spotkania była edukacja i profilaktyka uczniów w ramach programu Rozwiązywania Problemów Alkoholowych pt.: „Bądź wolnym człowiekiem bez nałogów”. Przedstawienie pokazało jakie, są tragiczne skutki picia alkoholu i zażywania dopalaczy przez młodych ludzi. Nastolatki nie zdają sobie sprawy z tego, że wystarczy jeden raz spróbować jakiś dopalacz by stracić życie. Zawsze jest możliwość podjęcia dobrej decyzji, która ratuje nam życie, czyli nigdy nie brać żadnych dopalaczy, narkotyków i nie nadużywać alkoholu.
„W DRODZE DO WOLNOŚCI”- SPOTKANIE Z KAMILEM SOBIKIEM
W jesienny popołudnie z okazji „Dnia Seniora” gościliśmy w naszej bibliotece pisarza Kamila Sobika. Nasz gość przedstawił nam swoją dotychczasową twórczość: „W drodze do wolności” i „Gary i Litin: Maroszek”. Książka „W drodze do wolności” jest powieścią historyczną poświęconą powstaniu wielkopolskiemu. Występują tam bohaterowie fikcyjni i prawdziwi, ale wszystkie fakty historyczne są oparte na autentycznych zdarzeniach. Przedstawione są tam postawy ludzkie w różnych momentach walki o naszą wolność po 123 latach niewoli. Autor rzetelnie ukazuje nam, jak z punktu widzenia zwykłego obywatela wyglądały walki o wolność w Poznaniu i okolicach. Książka bardzo pogłębia naszą wiedzę na temat zwycięskiego powstania wielkopolskiego. Poznaliśmy historię tworzenia powieści historycznej, która wymagała od pisarza ogromnej rzetelnej pracy. Wysłuchaliśmy również historię powstania drugiej powieści kryminalno-satyrycznej „Gary i Litin: Maroszek”.
Zapraszamy do poznania tych ciekawych historii przedstawionych w/w powieściach.
Naszym Seniorom życzymy Zdrowia, Szczęścia, samych Radości i spełnienia Marzeń.
HAPPENING PROMUJĄCY CZYTELNICTWO I BIBLIOTEKI
W jesienny poniedziałkowy poranek ulicami naszego miasta przeszedł happening, zorganizowany przez grono pedagogiczne i klasy trzecie Szkoły Podstawowej w Trzcielu. Akcja odbyła się w ramach Ogólnopolskiego Miesiąca Bibliotek i miała na celu promocję czytelnictwa i bibliotek. Celem manifestacji była nasza Biblioteka Publiczna M. i G. w Trzcielu. W bibliotece uczniowie wysłuchali kilka fragmentów różnych książek i opowiedziały czym dla nich jest ich czytanie i jakie są pozytywne tego skutki.
Dodaj komentarz
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!